Mercedes-Benz EQA
Kort om Mercedes-Benz EQA
Mercedes-Benz EQA er en sports-utility-vehicle, der starter ved 396.200 kr. På papiret byder den på op til 553 km på en opladning og op til 292 hk.
Herunder kan du gå i dybden med specifikationer, rækkevidde og udstyr, mens vores fulde anmeldelse er på vej.
Design
Mercedes-Benz EQA er en sports-utility-vehicle, der måler 4.463 mm i længden og 1.834 mm i bredden. Der er plads til 5 personer og et bagagerum på 340 liter.
Herunder kan du se Mercedes-Benz EQA i alle de farver, den fås i, og dreje den rundt for at studere linjer, proportioner og detaljer nærmere.
Farver til Mercedes-Benz EQA
Vælg farve
Rækkevidde og opladning
Mercedes-Benz EQA fås med et batteri på 70,5 kWh netto og har en officiel WLTP-rækkevidde på 471–553 km. Ved en lynladestander lader den med op til 100 kW, og en opladning fra 10–80 % kan gøres på omkring 35 minutter.
Hvor langt du reelt kommer, afhænger af årstiden, farten og din kørestil — om vinteren falder rækkevidden typisk mærkbart. Brug beregneren herunder til at få et realistisk bud på rækkevidden, sommer og vinter, i byen og på motorvejen.
Specifikationer
Mercedes-Benz EQA fås i 2 forskellige varianter. Priserne starter fra 396.200 kr. for indstigningsmodellen og strækker sig op til 424.352 kr. for topmodellen. Vælg din ønskede variant i menuen for at se de specifikke tekniske detaljer herunder.
Bil & motor
Batteri & opladning
Mercedes-Benz EQA priser og varianter
Mercedes-Benz EQA fås i 2 varianter. Her er den fulde prisliste — fra 396.200 kr. for indstigningsmodellen til 424.352 kr. for topmodellen.
| Variant | Effekt | Rækkevidde | Batteri | Pris fra |
|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz EQA EQA 250+ AMG Edition | 190 hk | 553 km | 71 kWh | 396.200 kr. |
| Mercedes-Benz EQA EQA 350 4MATIC AMG Edition | 292 hk | 471 km | 71 kWh | 424.352 kr. |
Udstyr og standardpakke
Herunder kan du se hvad der følger med som standard på Mercedes-Benz EQA i varianten EQA 250+ AMG Edition, og hvad der ikke er inkluderet. Vælg en anden variant ovenfor for at opdatere listen.
Bør du købe Mercedes-Benz EQA?
Vi har haft Mercedes-Benz EQA til test og er i gang med at skrive den fulde anmeldelse. Den endelige vurdering lander her, så snart den er klar.
Mercedes-Benz EQA brugeranmeldelser
Samlet vurdering
EQA 350 med firehjulstræk. Den har masser af overskud. Den er helt vild i Sportmode. Firehjulstræk giver en vis tryghed når man kører i sne. Støjsvag på god asfalt.
Læs mereOfte stillede spørgsmål om Mercedes-Benz EQA
Hvad koster en Mercedes-Benz EQA?
Prisen starter fra 396.200 kr. fordelt på 2 varianter.
Hvor langt kører en Mercedes-Benz EQA på en opladning?
Mercedes-Benz EQA har en officiel WLTP-rækkevidde på op til 553 km afhængigt af variant og batteristørrelse.
Hvilke batteristørrelser fås Mercedes-Benz EQA med?
Mercedes-Benz EQA har et batteri på 71 kWh (netto).
Hvor hurtigt lader en Mercedes-Benz EQA?
Mercedes-Benz EQA lynlader fra 10 til 80 % på ned til 35 minutter ved op til 100 kW DC.
Er Mercedes-Benz EQA firehjulstrukket?
Mercedes-Benz EQA fås som forhjulstrukket og firehjulstrukket.
Hvor stort er bagagerummet i en Mercedes-Benz EQA?
Mercedes-Benz EQA har et bagagerum på op til 340 liter.
Hvor meget kan en Mercedes-Benz EQA trække?
Mercedes-Benz EQA har en maksimal trækkraft på op til 1.800 kg (bremset anhænger).
Alternativer til Mercedes-Benz EQA
Er du ikke helt solgt, er der oplagte alternativer herunder, som minder om i plads og pris, men er de bedste vurderet ud fra anmeldelserne. Prøvekør gerne flere, før du beslutter dig.