BYD Seal
Kort om BYD Seal
BYD Seal er en sedan, der starter ved 319.995 kr. På papiret byder den på op til 570 km på en opladning og op til 530 hk.
Herunder kan du gå i dybden med specifikationer, rækkevidde og udstyr, mens vores fulde anmeldelse er på vej.
Design
BYD Seal er en sedan, der måler 4.800 mm i længden og 1.875 mm i bredden. Der er plads til 5 personer og et bagagerum på 400 liter.
Herunder kan du se BYD Seal i alle de farver, den fås i, og dreje den rundt for at studere linjer, proportioner og detaljer nærmere.
Farver til BYD Seal
Vælg farve
Rækkevidde og opladning
BYD Seal fås med et batteri på 82,5 kWh netto og har en officiel WLTP-rækkevidde på 520–570 km. Ved en lynladestander lader den med op til 150 kW, og en opladning fra 10–80 % kan gøres på omkring 37 minutter.
Hvor langt du reelt kommer, afhænger af årstiden, farten og din kørestil — om vinteren falder rækkevidden typisk mærkbart. Brug beregneren herunder til at få et realistisk bud på rækkevidden, sommer og vinter, i byen og på motorvejen.
Specifikationer
BYD Seal fås i 2 forskellige varianter. Priserne starter fra 319.995 kr. for indstigningsmodellen og strækker sig op til 344.995 kr. for topmodellen. Vælg din ønskede variant i menuen for at se de specifikke tekniske detaljer herunder.
Bil & motor
Batteri & opladning
BYD Seal priser og varianter
BYD Seal fås i 2 varianter. Her er den fulde prisliste — fra 319.995 kr. for indstigningsmodellen til 344.995 kr. for topmodellen.
| Variant | Effekt | Rækkevidde | Batteri | Pris fra |
|---|---|---|---|---|
| BYD Seal Seal BEV 82.2 KWH Design | 313 hk | 570 km | 83 kWh | 319.995 kr. |
| BYD Seal Seal BEV 82.2 KWH Excellence | 530 hk | 520 km | 83 kWh | 344.995 kr. |
Udstyr og standardpakke
Herunder kan du se hvad der følger med som standard på BYD Seal i varianten Seal BEV 82.2 KWH Design, og hvad der ikke er inkluderet. Vælg en anden variant ovenfor for at opdatere listen.
Bør du købe BYD Seal?
Vi har haft BYD Seal til test og er i gang med at skrive den fulde anmeldelse. Den endelige vurdering lander her, så snart den er klar.
Ofte stillede spørgsmål om BYD Seal
Hvad koster en BYD Seal?
Prisen starter fra 319.995 kr. fordelt på 2 varianter.
Hvor langt kører en BYD Seal på en opladning?
BYD Seal har en officiel WLTP-rækkevidde på op til 570 km afhængigt af variant og batteristørrelse.
Hvilke batteristørrelser fås BYD Seal med?
BYD Seal har et batteri på 83 kWh (netto).
Hvor hurtigt lader en BYD Seal?
BYD Seal lynlader fra 10 til 80 % på ned til 37 minutter ved op til 150 kW DC.
Er BYD Seal firehjulstrukket?
BYD Seal fås som baghjulstrukket og firehjulstrukket.
Hvor stort er bagagerummet i en BYD Seal?
BYD Seal har et bagagerum på op til 400 liter.
Alternativer til BYD Seal
Er du ikke helt solgt, er der oplagte alternativer herunder, som minder om i plads og pris, men er de bedste vurderet ud fra anmeldelserne. Prøvekør gerne flere, før du beslutter dig.